„Terra - de la poveste la realitate”
6 Aprilie 2019

Concursul Școlar interjudețean de Geografie „Terra - de la poveste la realitate” - clasele V-VII, Ediția a VII-a, an școlar 2018-2019.

Județele participante sunt Dâmbovița, Argeș, Călărași, Teleorman, Brașov, Buzău, Dolj, Ialomița, Ilfov, Prahova.

Concursul şcolar de geografie „Terra - de la poveste la realitate” se desfăşoară în conformitate cu prevederile Metodologiei-cadru de organizare şi desfăşurare a competiţiilor şcolare, anexa 1 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 4203/30.07.2018. La acest concurs şcolar pot participa elevi din învăţământul de stat, particular şi confesional înscrişi în clasele V-VII. Participarea la acest concurs pe disciplină este opţională şi individuală. Probele de concurs se vor desfăşura pe clase: clasa a V-a, a VI-a, a VII-a.

Elevii, indiferent de an de studiu pot participa numai la concursul organizat la nivelul clasei lor.

La toate etapele se susţine numai proba teoretică scrisă, cu o durată de 120 de minute.

În cadrul etapei județene desfășurată în data de 06.04.2019, la Școala Gimnazială „H. M. Berthelot” Ploiești, elevii clasei a V-a, Țacă Mario Teodor și Țuică Andrei Gabriel au obținut mențiuni.

Coordonator prof. Țurlea Raluca.